Ministr obrany jednal s generálním tajemníkem NATO

Generální tajemník NATO se zdraví s náčelníkem Generálního štábu AČR generálem Petrem Pavlem

Generální tajemník NATO se zdraví s náčelníkem Generálního štábu AČR generálem Petrem Pavlem

V pondělí 12. listopadu 2012 uskutečnil pracovní návštěvu České republiky (ČR) generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Po vystoupení na Parlamentním shromáždění NATO, jednání s premiérem Petrem Nečasem, přijetí u prezidenta republiky Václava Klause a jednání na ministerstvu zahraničích věcí, zavítal generální tajemník NATO rovněž na ministerstvo obrany (MO).

Jednání Anderse Fogh Rasmussena s ministrem obrany Alexandrem Vondrou a dalšími představiteli vedení MO a Armády České republiky bylo věnováno aktuálním otázkám obranné politiky ČR, zapojení ČR do mnohonárodních projektů v rámci Aliance, některým aspektům probíhající obranné transformace NATO a podobě dalšího zapojení ČR do operace v Afghánistánu.

„Informoval jsem generálního tajemníka NATO o tom, že se nám na příští tři roky podařilo zachovat stejnou výši výdajů na obranu jako v roce 2012. Rozpočet MO už nebude jako v minulých letech čelit dalším škrtům,“ uvedl k výsledkům jednání ministr obrany Alexandr Vondra.

Anders Fogh Rasmussen ocenil, že se negativní trend poklesu obranných výdajů podařilo zastavit. „Je to projevem politické odvahy,“ dodal. Generální tajemník NATO rovněž velmi kladně hodnotil zapojení ČR do mnohonárodních projektů v rámci Aliance, zejména pak vedoucí roli v projektu Mnohonárodního centra leteckého výcviku (MATC).

Alexandr Vondra dále generálního tajemníka NATO informoval o schválení nové velitelské struktury a struktury sil AČR, nové koncepci Aktivních záloh, reformě akvizičního systému a přijetí Střednědobého plánu na roky 2013 až 2017. „Byly to velmi intenzivní dva roky v čele tohoto úřadu, byla to tvrdá práce s řadou nelehkých výzev,“ zhodnotil své působení v čele ministerstva obrany v rozhovoru s A. F. Rasmussenem český ministr obrany.

V závěru jednání pak Alexandr Vondra předal generálnímu tajemníkovi NATO osobní pozvání k návštěvě mezinárodního cvičení CAPABLE LOGISTICIAN 2013, jež se v příštím roce uskuteční na Slovensku a připravuje ho alianční Mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky (MLCC) se sídlem v Praze, a jehož vedoucí zemí je Česká republika.

Zdroj: www.army.cz