Kniha rekapitulující život Alexandra Vondry s názvem „Děda se taky nebál“ má za sebou úspěšnou sérii autogramiád

Autorské čtení

Autorské čtení

„Děda se taky nebál“ je název knihy, která v září vyšla v nakladatelství Paseka. Alexandr Vondra v ní formou rozhovoru s Jolanou Matějkovou rekapituluje svůj život, a to od dětství, přes divoké mládí, disent, spolupráci s Václavem Havlem, až po práci na ministerstvu a v Senátu. Křest knihy a první autogramiáda této knihy proběhla v Literární kavárně v Řetězové ulici v Praze dne 18. září. Poté se uskutečnila série autogramiád ve slánské knihovně, v sálu hotelu Salva Guarda v Litoměřicích, v knihkupectví Rotunda v Roudnici nad Labem, štětské knihovně a naposledy 25. září v čajovně v Lovosicích. Vyprávění na všech místech zpestřily písně v podání harmonikáře Václava Koubka.

Nejednou čelil senátor Vondra v průběhu těchto setkání otázce, zda na rekapitulaci života není ve svých 51 letech ještě mlád. Jeho odpověď je však dostatečně vysvětlující: „V loňském roce odešlo hodně mých přátel z disentu, včetně Václava Havla, Ivana Jirouse, řečeného Magora a dalších. Pamětníci mizí a mně se zdálo důležité některé události dát na papír. Druhým impulsem byla smrt mámy, která měla rakovinu a chtěla zemřít doma, takže jsme se u její postele několik týdnů s bráchou a se sestrou střídali. Ve chvílích, kdy jí bylo lépe, jsem ji naposledy vzal i do Litoměřic, kde strávila část dětství. Vyprávěla mi o našich kořenech a příhodách, o nichž jsem dosud neměl tušení. Cítil jsem potřebu si jedinečné vzpomínky uchovat.“

Rozhovor s Alexandrem Vondrou vedla Jolana Matějková v jedné pražské kavárně na Vinohradech. Knížka obsahuje deset kapitol, které jsou proložené vzpomínkami Vondrových přátel – Františka Čuňase Stárka, Jáchyma Topola, Dany Němcové, Cyrila Höschla, Madeleine Albrightové, Tomáše Töpfera a dalších. Nahlédnout do soukromí rodiny Vondrových nechala i manželka Martina prostřednictvím několika vzpomínek a líčením jejich vztahu s „Vondrou“.

 ,,Jako autorku několika monografií a řady portrétů lidí, kteří se vyrovnávali s minulým režimem, a já je jako dokumentaristka natáčela, mě zajímal osud člověka, který vyšel z disentu a jako jeden z mála přes dvacet let zůstal v politice a stal se jednou z nejdiskutovanějších postav naší politické scény,“ shrnula autorka knihy Jolana Matějková při křtu knihy motivy, které ji k této práci vedly. Zároveň uvedla, že schůzky s A. Vondrou pro ni byly velmi zajímavé, a to jak díky vzpomínkám na doby minulé, tak díky diskusím o aktuálních tématech.

Kniha je k dostání na pultech knihkupectví či v internetových obchodech.