Alexandr Vondra: Držím armádě palce

Představitelé velení AČR darovali ministru Vondrovi specifický dárek – soubor historických vojenských map Prahy

Představitelé velení AČR darovali ministru Vondrovi specifický dárek – soubor historických vojenských map Prahy

Alexandr Vondra: Držím armádě palce

V pátek 7. prosince 2012, v poslední den svého působení ve funkci ministra obrany ČR, se odcházející ministr Alexandr Vondra přišel rozloučit na Generální štáb s představiteli velení Armády České republiky. Do sídla velení AČR ho naposledy doprovodil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel. Tam ho již čekali ostatní hlavní funkcionáři AČR.

„Jsem velmi rád, že jste si v této hektické době našel chviličku a přišel mezi nás,“ přivítal Alexandra Vondru na půdě generálního štábu náčelník Generálního štábu AČR generál Pavel, který se po jeho příchodu ujal slova.

„Rádi bychom vám poděkovali za spolupráci, která z pohledu velení AČR byla opravdu velice dobrá a my si jí velmi ceníme. Měl jste pro armádu cit a velmi pragmaticky jste posuzoval řadu věcí. Přestože jste se na ně někdy díval jinak než my, měl jste vždy snahu jim porozumět a vidět je vždy z pohledu potřeby obrany státu. Toho jsem si velmi vážil a oceňoval jsem i to, do jaké hloubky jste do problematiky armády pronikl. Řada věcí se za dobu vašeho působení podařila. Mimořádně si cením toho, že se podařilo uchovat rozpočet aspoň na stávající úrovni, protože to je z hlediska záchrany některých hlavních funkcí armády naprosto životně důležitá věc,“ konstatoval generál Pavel a vyzdvihl i úroveň nastavení a narovnání vztahů mezi civilní a vojenskou částí, které nebyly dříve vždy ideální.

„Vzpomínám si, že když jsem se ujal funkce ministra, první mé kroky vedly sem na Generální štáb, protože jsem vnímal ty příkopy mezi civilní složkou a armádou. A dnes, když končím, jedny z posledních mých kroků vedou také sem k vám. Byla to pro mě čest i radost s vámi dělat. Pracovali jsme v nelehkých podmínkách. Za tu dobu, co jsme spolupracovali, jsme si nemohli moc vyskakovat, nemohli jsme si splnit všechny sny a plány, museli jsme se v řadě věcí uskrovnit a právě v těchto složitých situacích se projevily charaktery a schopnosti. Naše armáda, jak jsem ji za ty více jak dva roky poznal, není počtem sice velká, ale jsou zde lidi, kteří jsou své práci a svému poslání naprosto oddáni,“ uvedl Alexandr Vondra. „Děkuji Armádě České republiky, jejímu velení i vojákům za všechno, co pro tuto zemi děláte. Jsem hrdý a rád, že jsem s vámi mohl dva a půl roku spolupracovat. Nikdy na to nezapomenu a držím vám všem palce,“ konstatoval Alexandr Vondra.

Ministr obrany Alexandr Vondra dostal od představitelů Velení AČR na rozloučenou specifický dárek – soubor historických vojenských map Prahy. Ve zdobeném rámu obdržel také z rukou generálmajora Aleše Opaty, zástupce náčelníka Generálního štábu odpovědného za řízení zahraničních operací, českou vlajku. Právě tu, která visela na základně KAIA v Kábulu mezi dalšími vlajkami států zúčastněných v operaci ISAF a jež se teď stala symbolem poděkování ministrovi za podporu českých jednotek v zahraničních misích.

Zdroj: www.army.cz